Proč dovolená na lodi?
Lodní říční putování, jedinečné zážitky z cestování.
Bez lodního průkazu, bez zkoušek, přesto kapitánem lodě
Vše vás naučíme, na lodi zacvičíme, lodní trasu poradíme
Originální aktivní dovolená, která vás jednoduše nadchne...
Skotsko - popis plavební oblasti
Kaledonský průplav (Caledonian Canal) je technicky pozoruhodný plavební kanál, který od roku 1822 spojuje Severní moře na východě a Atlantický oceán na západě Skotska. Výstavba trasy dlouhé 97 km trvala dvacet let a přišla na tehdejších milion liber. Z velké části však průplav využívá vodní plochu průzračných jezer. Vydejte se na plavbu fascinující přírodou, kde se vysoké hory zrcadlí v průzračné nehybné hladině a vřesoviště pokrývají daleké obzory.
Právě Velká Británie je pokládána za kolébku průplavů, neboť dala světu první ucelenou plavební síť, na níž mohla vodní doprava poprvé zřetelně demonstrovat své přednosti. Po rozvoji železnic však nedošlo k přestavění a modernizaci stařičké sítě plavebních cest a vodní doprava nemohla konkurovat železnému oři. Rychle opuštěné průplavy postupně zanikaly, plavební komory zarůstaly... Pokud nebyly udržovány jako technické památky či turistické zajímavosti, zcela zmizely z povrchu zemského. Vodní doprava se udržela jen na několika málo úsecích, přizpůsobených větším plavidlům a navazujících na ústí řek a na námořní přístavy. Základní kostru vodní dopravy dnes tvoří v Británii mořské pobřeží se stovkami přístavů přímo u moře nebo vzácněji v blízkém vnitrozemí při ústí řek. V celé zemi, od Anglie až po nejsevernější cíp Skotska, neexistuje jediné město, které by bylo od takového přístavu vzdáleno více než 120 km.
Délka dnešních vodních cest ve Velké Británii je již jen necelých 3 000 km, z toho využívaných pro obchodní plavbu je již pouhých 540 km. Také ve Skotsku je dnes v provozu již jen několik průplavů. Bezesporu největší atrakcí je Kaledonský průplav, který protíná celé Skotsko od moře k moři a který využívá protáhlých vnitrozemských jezer včetně legendárního jezera Loch Ness. Kaledonský kanál dnes patří k elitním evropským hausbótovým trasám. Vzhledem k dostatčné hloubce je i oblíbenou trasou jachtařů, kteří si touto formou zpestřují své námořní plavby. Celou tuto osobitou plavební trasu můžete proplout za týden, což je pro říční turistiku ideální. Stejně jako v jiných destinacích, i zde můžete řídit veškeré nabízené lodě bez průkazu a zkoušek. Druhou lodní atrakcí je Falkirk Wheel (Falkirkské kolo), unikátní rotační lodní výtah, nacházející se nedaleko města Falkirk. Propojuje průplavy Forth and Clyde Canal a Union Canal na trase mezi Edinburghem a Glasgow, překonává výškový rozdíl 24 m a otevřen byl roce 2002.
Skotsko, to je whisky, dudáci, osamělá krása skotských hor s nekonečnými horizonty zelených vrcholků, ocelově se třpytící horská jezera, romantické hrady a zámky v decentně udržovaných parcích a rozervaná mořská pobřeží. Vydejte se na plavbu touto drsnou, ale nesmírně krásnou zemí.
Caledonian Canal - mapka plavební oblasti
.
Charakteristika plavební oblasti:
Domovský přístav: Inverness
Počet plavebních komor: 8
Počet splavných kilometrů: 113
Jednosměrné plavby: ne
Přehled nabízených plavidel: zde
Specifika: povinné bezpečnostní školení před vyplutím, vždy od 12 hodin. Bez tohoto školení nelze vyplout (ani pokud byste měli průkaz VMP), povinné pojištění nahrazující kauci, povinný palivový depozit.
Doporučená cesta z ČR:
Letecky: Praha - Londýn / Londýn - Inverness (z letiště do maríny cca 15 minut taxíkem)
Autem: republiku opustíme po dálnici D8 přes Ústí nad Labem, dále A17 (Drážďany) / A4 / A14 (Magdeburg) / A2 / A30 až na hranice s Holandskem, dále A1 (Amsterdam) / A9 Ijmuiden. Zde nalodění na trajekt Ijmuiden - Newcastle (jezdí denně v 17 hodin). Noční plavba do Newcastle - připlutí v cca 9 hodin. CK SP Praha zajišťuje též předprodej příslušných trajektových lístků. Z Newcastle po A1 (E15), Edinburgh A720 / M90 / A9 (stále E15) do Inverness. Vzdálenost Praha - Ijmuiden cca 900 km, vzdálenost Newcastle - Inverness cca 430 km. Dálnice bezplatné vyjma jednoho úseku ve Skotsku, pozor na levostranný provoz. Rychlostní limity ve Skotsku (přepočet z mil): 48 obec / 96 mimo obec / 112 km/h dálnice
Celková vzdálenost ujetá autem z hranic ČR/Německo: cca 1250 km (ostatní trajektem)