Proč dovolená na lodi?
Lodní říční putování, jedinečné zážitky z cestování.
Bez lodního průkazu, bez zkoušek, přesto kapitánem lodě
Vše vás naučíme, na lodi zacvičíme, lodní trasu poradíme
Originální aktivní dovolená, která vás jednoduše nadchne...
Francie - úvodní popis
Francie, zřejmě nejpůvabnější a nejrozmanitější plavební oblast Evropy. Přes 7500 kilometrů vodních cest láká každoročně milovníky vodní turistiky z celého světa k nezapomenutelným toulkám. Hluboká údolí skalních srázů střídají nekonečné vinice, středověká tepoucí města pitoreskní ospalé vesničky, horské pasáže přecházejí pozvolně k vyhřátým plážím Středozemního moře. Zapomeňte na spěch a relaxujte. Užívejte krás země galského kohouta, špičkové gastronomie, místní pohostinnosti i specifické atmosféry života na vodě. K dispozici je vám přes 35 domovských přístavů a nepočítaně druhů a typů pohodlných, dobře ovladatelných plavidel.
Základní přehled domovských přístavů ve Francii:
Francie je tak velká a rozmanitá země, že byste ji nedokázali procestovat snad za celý život. Kulturní a historické památky jsou však tak rovnoměrně rozptýleny po celé zemi, že i v případě, že omezíte svou návštěvu na jednu z oblastí Francie, nepochybně získáte dobrou představu o bohaté a často i slavné minulosti celé země. Rázovitost jednotlivých oblastí je lákadlem pro turisty, kteří při svých cestách neradi spěchají. Podrobně se jednotlivým oblastem věnujeme v samostatných kapitolách. Vítejte ve vodách opravdových znalců rekreační plavby.
Francie - charakteristika plavební oblasti
Domovské přístavy: celkem 35 základních + 24 doplňkových přístavů
Počet splavných kilometrů: 7531
Jednosměrné plavby: ano (27 variant)
Počet plavebních komor: 2024
Počet šikmých zdvihadel: 1
(Alsasko, Arzviller, Canal Marne au Rhin)
Počet vzdouvacích žlabů: 2
(světový unikát, jediné dvě zařízení svého druhu na světě, Cl. du Midi)
Počet průplavních tunelů: 34
(prakticky ve všech plavebních oblastech)
Nabízená plavidla: výběr nabízených lodí zde
Doporučená trasa z ČR: pokud míříme do nejnavštěvovanějších plavebních oblastí, tzn. do Alsaska, Burgundska, ke Středozemnímu moři (Canal du Midi) či Akvitánie, republiku opustíme po dálnici D5 přes Plzeň a Rozvadov, dále A6, před Mannheimem změna na A5, před hranicemi se Švýcarskem vpravo na A36 (do Alsaska musíme odbočit již dříve v okolí Offendorfu). Do Burgundska se vystřídají dálnice A 36 a A6 (směr Paříž). Pokud jedeme na jih, A36 vystřídá dále A39 / A42 (Lyon) / A7 / A9 a po pobřeží do cílových přístavů (Carnon, Agde, Capestang apod.), eventuelně ještě A61 směr Toulouse pro přístavy Homps, Carcassonne, Castelnaudary apod... Většina dálnic se platí na mýtnicích (dálniční známky neexistují), lze platit v hotovosti nebo platební kartou. Účtenka pouze na vyžádání.
Orientační výše dálničních poplatků (jeden osobní automobil jedním směrem):
Alsasko: 0 EUR
Burgundsko: 25 EUR
Canal du Midi: 45 EUR
Bretaň: 40 EUR
Placené dálnice jsou velice kvalitní s relativně slabším provozem. Maximální rychlost na francouzských dálnicích 130 km/h, za deště 110 km/h. Síť dálničních čerpacích stanic je poměrně hustá, velice rozšířené jsou tankovací automaty s platbou kartou přímo na stojanu. Stále častější palivo N95 E10 je bezolovnatý benzín s oktanovým číslem 95 a příměsí 10% etanolu. Na některých čerpacích stanicích ve Francii a Německu už nemusí být vůbec k dispozici "normální" natural 95, pouze E10 nebo natural 98. Drtivá většina automobilů může E10 běžně používat, nicméně pokud máte pochybnosti, čerpejte N98. Policie umí pokutovat překročení rychlosti již od 10 km/h. Při nákupech počítejte s polední siestou. Normální je, že obchody, včetně obřích supermarketů, zavírají v poledne na dvě hodiny (neplatí pro velkoměsta). Stejně tak je normální, že v restauracích se najíte pouze v době oběda a pak až večer v době večeří. V mezičase nejsou kuchaři přítomni a podávají se pouze nápoje či dezerty (opět neplatí pro velkoměsta). Informace o letecké a návazné dopravě uvádíme u každé oblasti zvlášť v detailu každé destinace.